Jen co svět dostane pod kontrolu pandemii covidu u lidí, je víc než pravděpodobné, že se odborníci zaměří i na domácí mazlíčky. Bylo prokázáno, že nemoc mohou chytit jak psi, tak kočky. A vakcinace domácích mazlíčků proti novému typu koronaviru tak bude nutností.

“Důležité je, aby proti covidu byli očkováni lidé, pak se musí svět zaměřit i na domácí mazlíčky. Už víme, že kočka i pes mohou chytit koronavirus,” řekla Sky News bioložka Larisa Labzinová.

“Riziko přenosu ze zvířete zpět na člověka, případně na jiné zvíře, je podle dostupných důkazů velmi nízké. Ale abychom zajistili dlouhodobou ochranu před koronaviry, musíme zajistit, aby byla chráněna také všechna zvířata, která jsou protenciálně infikována,” dodala bioložka.

Přenos covidu na zvíře byl již prokázán u norků. Jen v Dánsku muselo být kvůli obavám z koronaviru usmrcelo kolem 17 milionů těchto zvířat.

Už je také jisté, že proti koronaviru nejsou imunní ani gorily. V zoologické zahradě v San Diegu proto podle listu New York Post přistoupí k očkování nakažených opic.

Skupina osmi goril nížinných, u kterých byla v zoo prokázána nákaza, bude očkována speciální vakcínou. Podle výkonné ředitelky safari v San Diegu Lisy Petersonové se jedná o látku, která není povolena k použití u lidí.

Gorily se patrně nakazily od ošetřovatele, který byl virem infikován. Největší starost měli zaměstnanci zahrady o samce Winstona. Kvůli jeho stáří a špatnému zdravotnímu stavu nebylo jisté, jak na léčbu zareaguje.

Opičák se podrobil terapii monoklonálními protilátkami, které jsou pro lidi rovněž zapovězeny. “Veterinární tým, který ošetřoval Winstona, věří, že protilátky mohly přispět k jeho schopnosti překonat virus,” stojí v prohlášení zoologické zahrady.