Americký bezsrstý terier
Americký bezsrstý terier

Země původu:

USA

Historie:

První americký bezsrstý teriér, fena Josephine, se narodil v roce 1972, z vrhu čistokrevných osrstěných krysích teriérů (rat terrier). Chovatel Edwin Scott, začal vyvýjet chov z Josephininých potomků. Ačkoli při šlechtění nikdy nepoužíval žádné jiné psy než krysí teriéry, Scott vždy chtěl, aby bezsrstí psi byli zvláštním plemenem. V roce 1999, když byl v United Kennel Club představen krysí teríér, Scott a jeho kolegové šlechtitelé souhlasili, aby bezsrstí psi byli zapsání do registru UKC jako krysí teriéři – bezsrstý druh. Po vydělení dostali všichni bezsrstí krysí teriéři a všichni jejich osrstění potomci – výsledky pečlivého šlechtění až k nejhezčím osrstěným krysím teriérům – název původně vybraný pro chov Edwinem Scottem: americký bezsrstý teriér. Ačkoli se to může zdát paradoxní mít osrstěné psy v bezsrstém chovu, v dohledné budoucnosti bude nutné pokračovat v zahrnování některých kříženců krysích teriérů, dokud je dostatek bezsrstých psů k udržení samostatného a zdravého genofondu. United Kennel Club uznal amerického bezsrstého teriéra 1. ledna 2004.
Povaha: 

Americký bezsrstý teriér je energický, bystrý pes, jehož zvědavost a inteligence uzpůsobuje k snadnému výcviku. Předkové tohoto plemene byli šlechtěni k lovu. Nedostatek osrstění však způsobuje, že bezsrstá varianta je nevhodná k lovu, obě varianty mají stále silný lovecký instinkt a osrstění psi jsou nebojácní, houževnatí lovci s nevyčerpatelnou energií. Americký bezsrstý teriér je výjimečně přátelský společník, vychází dobře s dětmi, ostatními psy a dokonce kočkami. Američtí bezsrstí teriéři milují lidskou společnost a veškeré aktivity se svým pánem vykonávají nadšeně. Bezsrstí psi podtřebují chránit před sluncem a chladným zimním počasím. Američtí bezsrstí teriéři by neměli útočit na ostatní psi v době, kdy je posuzována jejich poslušnost. Jsou výborní pro růuné sportovní aktivity, zejména pro agility.

Velikost: 

Americký bezsrstý teriér dosahuje výšky od 10 do 16 palců.
Chyby: Výška: pod nebo nad dovolenou hranicí, obesita.

Pohyb: 

Americký bezsrstý teriér se pohybuje s nádechem veselosti, který prozrazuje hbitost, rychlost a sílu. Chůze amerického bezsrstého teriéra je vyrovnaná, nenásilná,, s velkým dosahem předních končetin bez stop těžkopádnosti.Pánevní končetin vydávají velkou hnací sílu, hlezna jsou plně protažena. Při pohledu z kterékoli strany se končetiny ani nevytáčejí ani nevtáčejí, nekříží  se a nezaplétají se. Při zrychlení pohybu mají končetiny tendenci se sbíhat k středové linii.