zásady rovnováhy
zásady rovnováhy

Byť se očekávalo, že pandemie covidu výrazně ovlivní porodnost, opak je pravdou. Mladí se zakládáním rodiny váhají a raději “trénují” na domácích mazlíčcích. Takový je alespoň trend v USA, o němž píše portál Psychology Today.

Třetina bezdětných Američanek v průzkumu uvádí, že péče o psa či kočku je jim příjemnější než výchova dítěte. Podle tohoto průzkumu pak 70 procent žen, které se rozhodly nemít dítě, vnímá svého psa či kočku jako své dítě. V některých případech si ovšem nechávají zadní vrátka s tím, že péči o svého mazlíčka pokládají za “trénink” na dítě, pokud by se někdy rozhodly změnit názor. Více než 70 procent účastnic průzkumu jednoznačně uvedlo, že dávají přednost společnosti svého mazlíčka před dětmi a 69 procent prohlásilo, že mít zvíře je jednodušší než mít dítě. Tyto mileniálky jsou přitom ochotné přinášet kvůli svým mazlíčkům stejné oběti, jaké přináší rodiny s dětmi kvůli svým potomkům.

Porodnost v Česku je přitom jak na horské dráze. Zatímco po první i druhé světové válce byla čísla podle Českého statistického úřadu na maximu, po revoluci byl opačný trend. Proměnil jsem až s miléniem, kdy čísla začala pomalu stoupat. Na novodobých maximech je rok 2008, kdy se narodilo téměř 120 tisíc dětí. Patrné je ještě jeden trend – stále víc dětí se rodí mimo manželství. Pandemický rok 2020 je na nižších číslech než roky předchozí.