Puli
Puli

ZEMĚ PŮVODU: Maďarsko

POUŽITÍ: Honácký pes.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Jde o maďarské plemeno honáckých psů asijského původu. Jeho původní předci přišli do karpatské kotliny se vší pravděpodobností spolu s kočovnými kmeny starých Maďarských kmenů žijících z chovu dobytka.

CELKOVÝ VZHLED: Pes střední velikosti, pevné konstituce, kvadratické stavby těla a jemné, ale ne příliš lehké stavby kostry. Trochu hubené tělo je ve všech částech dobře osvalené. Utváření jednotlivých částí těla lze jen těžko posuzovat, protože celé tělo je pokryto silně vyvinutou srstí, jež má sklony vytvářet chomáče a provazce. Proto je účelné psa si během posuzování ohmatat. Osrstění hlavy je natolik bohaté a hojné, že se hlava zdá být kulatá a srst zakrývá i oči. Ocas, který je stočený dopředu nad zádí, je bohatě osrstěný a vytváří tak zdání těla lehce stoupajícího k zádi.

POVAHA: Živý, činorodý temperament, mimořádně učelivý pes. Miluje děti a je skvělým hlídacím psem. Jeho současná podoba se přizpůsobila použití v kynologických sportech.

SRST: Srst štěňat je hustá, zvlněná nebo kudrnatá. Později se tvoří chomáče chlupů a nakonec silně strukturované chomáče a provazce srsti. Osrstění se skládá z hrubší krycí srsti a jemnější podsady. Poměr obou typů srsti navzájem určují charakter osrstění psa. Je-li krycí srst mnohem více vyvinutá než podsada, je osrstění atypicky strukturované a srst poněkud odstává. Je-li podsada příliš převažující (což je nežádoucí), vzniká příliš jemně strukturované, zplstnatělé osrstění a péče o něj je velmi obtížná. Geneticky podmíněný správný poměr obou druhů srsti přináší esteticky zdařilé chomáče nebo provazce srsti, u nichž je péče o srst snadná.  Provazce jsou nejdelší na bedrech a v partii zádě a na zadní straně stehen (20 až 30 cm). Nejkratší jsou na hlavě a končetinách (10 až 12 cm).  Osrstění hlavy je ideální, pokud srst vykazuje silnou provazcovitou strukturu a dobře chrání obličejovou část hlavy. Nežádoucí je vyčesaná srst, ale také zanedbaná a rozcuchaná srst.

BARVA

  • Černá.
  • Černá s lehkým rezavým nebo šedým nádechem.
  • Odstíny žluté (fakó – plavá) s výraznou černou maskou.
    Na hrudi je přípustný bílý znak o průměru nejvýše 3 cm. Bílá mezi prsty se nepovažuje za vadu.
  • Perlově bílá, bez sebemenšího nádechu žemlového odstínu.
  • Všechny barvy odchylující se od výše uvedených a bílé odznaky jsou nežádoucí.

VELIKOST A HMOTNOST

Kohoutková výška:

U psů: 39 až 45 cm. Ideální velikost: 41 až 43 cm.

U fen: 36 až 42 cm. Ideální velikost: 38 až 40 cm.

Hmotnost:

U psů: 13 až 15 kg.

U fen: 10 až 13 kg.