10 faktu o psech
10 faktu o psech

Myslíte si, že víte všechno o našich psích společnících? Zamyslete se a poté si přečtěte těchto 10 faktů o psech, které vás zaručeně překvapí!

1. Váš pes je stejně chytrý jako dvouleté dítě.
Existuje důvod, proč si malé děti tolik rozumí se psy, mluví totiž stejnou řečí. Minimálně rozumí zhruba stejnému počtu gest a slov. Toto číslo je zhruba 250!

2. Psi a kočky pijí vodu stejně.
Může být těžké tomu uvěřit, protože psi u pití vody na rozdíl od koček tolik mlaskají, nicméně oba tyto druhy ohnou špičku svého jazyka dozadu, a díky tomu nabírají vodu do úst.

3. Váš pes má smysl pro čas – když odejdete, tuší kdy se vrátíte.
Pokud si myslíte, že váš pes ví, kdy je čas na večeři nebo procházku, máte pravdu! Psi si zvyknou na naše rutiny a návyky, a také cítí, kolik času uplynulo. Jedna studie ukázala, jak různě psi reagují, když jejich majitelé naruší časovou linii.

4. Pes “vidí” ve tmě díky svým vousům.
Dobře, není to úplně noční vidění nebo super schopnost, jakou vídáme v komiksových filmech, ale tyto vousy jsou extrémně citlivé na proudění vzduchu a tím napomáhají rozlišit velikost, tvar a rychlost věcí v jeho blízkosti. Pes tak umí diagnostikovat blížící se nebezpečí nebo kořist – a to i v noci.

5. Psi mají potní žlázy pouze v packách.
Přesněji řečeno, nacházejí se mezi drápy na tlapkách. To je způsob, jak psi za teplých dnů chrání své tlapky před vysycháním. Je to podobný reflex, jako když lapají po dechu s jazykem u země, a tím se snaží snížit tělesnou teplotu.

6. Hodnota průměrného psího skousnutí je 145 kg tlaku.
Testy byly provedeny na německém ovčákovi, americkém pitbulteriérovi a rotvajlerovi. Například skus člověka se rovná průměrně 55 kg, žralok bílý pak dokáže vyvinout stisk 272 kg a krokodýl neuvěřitelných 1 133 kg! Psi také mají o 10 dospělých zubů víc, 42 oproti našim 32.

7. Vaše roční štěně je fyzicky vyspělé jako 15letý kluk.
Samozřejmě, že různá plemena stárnou jinak. Velcí psi stárnou rychleji než ti malí. Pro na přesnější výpočet můžete použít tuto šikovnou kalkulačku.

8. Psí čich je 1000 až 10 miliónkrát lepší než ten lidský.
V závislosti na plemeni mají psi 125 až 300 milionů pachových žláz – ve srovnání s pouhými 5 milióny u člověka. Část psího mozku, která zpracovává pachy je 40x větší než u člověka – ano je to pravda ;), i když je psí mozek mnohem menší než ten lidský, ale ve srovnání poměru tomu tak je.

9. Psi mohou slyšet čtyřikrát lépe než lidi.
Štěňata se mohou sice narodit hluchá, nicméně náš sluch velice lehce a brzy překonají. Psi také mohou slyšet zvuky jiných frekvenčních rozsahů, 67 až 45.000 Hz (cyklů za sekundu). Lidský rozsah je od 64 do 23.000 Hz.

10. Pes vnímá naše pocity.
Váš pes může cítit vaše pocity. Toto je založené na drobných změnách ve vaší vůni, které mu pomohou zjistit, jak se cítíte – jde například o sílu zápachu vašeho potu, a to v případě že jste například nervózní, nebo máte strach. Je také pravděpodobné, že pes je schopný vycítit některé choroby, nebo pochopí, že je doma těhule!

Doufáme, že tento seznam 10 faktů o psech, vám pomůže lépe zhodnotit vašeho čtyřnohého přítele. Jsou to opravdu neuvěřitelně vyspělá zvířata!