Pes je mistr smyslů. Zrak, sluch, čich i chuť má extrémně vyvinutou.
Pes je mistr smyslů. Zrak, sluch, čich i chuť má extrémně vyvinutou.

Pes je mistr smyslů. Až už se dívá, poslouchá, čichá nebo ochutnává, my lidé se mu v tomto směru jen těžko vyrovnáme.

Psí zrak

Pes loví zrakem. Psi takříkajíc loví zrakem a pohyb rozeznají na velkou vzdálenost. Psímu zraku unikne máloco. Zorné pole psa obsáhne 250 až 290 stupňů. Porovnejme se s nimi – lidské zorné pole se pohybuje kolem 220 stupňů. Není proto divu, že jsou psi na lovu tak úspěšní.

Psí sluch

Všimli jste si, jak stačí málo, aby pes zpozorněl? Psi prostě vnímají zvuky i na velké vzdálenosti- Lokalizují signály, a to tak, že uši nasměřují ve směru zdroje zvuku. Pomáhá jim při tom hned několik ušních svalů. Sami si je můžete otestovat – měňte tóny a uvidíte ten ušní kolotoč.

Psí čich

Psí čich
Psí čich je extrémně vyvinutý.

Psi komunikují pomocí čichu. Zaznamenávají pachy v extrémně nízkých koncentracích a umějí je také mnohem sofistikovaněji vyhodnocovat. Pachové stopy jim pomáhají přijímat čichové buňky, kterých má pes v průměru 200 milionů. Intenzivním čicháním pachy sbírají a analyzují.

Psí chuť

Podle odborníků není dodnes stanoveno, jak dobrou chuť pes vlastně má. Zdá se, že na jazyku má méně chuťových papil než my. Předpokládá se, že psi, stejně jako lidi, při jídle zaznamenávají chuť i čichem.