Pes na kole? V dnešní době nic nenormálního. (zdroj: Discovery Channel)

To, co všichni tak nějak pocitově víme, je pravdou – Česko je psí velmoc. Podle statistických údajů je v Česku více než 2,5 milionu registrovaných psů. Skutečné číslo může být ještě vyšší, neboť ne každý psa skutečně registruje. Psí říši pravidelě mapuje Discovery Channel. Nejnovější seriál Psi: jejich neznámé dějiny nasadí do vysílání od 11. prosince.

Vezmeme-li v potaz ono magické číslo 2,5 milionu, je jasné, že minimálně čtvrtina všech lidí žijících na našem území má psa. A ne jednoho.

Psi přitom nejsou jen oblíbenými domácími mazlíčky. Zpočátku byli divokými dravci, kteří postupně prošli mimořádnou evolucí. Vztah člověk – pes je velmi specifický a blízký a není náhodou, že nám psi rozumí lépe, než jsme si doposud mysleli. Kořeny našich letitých pout mají navíc původ v chemii.

Dvojí pohled na psy - divocí a ochočení. I to nabídne dokument na Discovery Channel.
Dvojí pohled na psy – divocí a ochočení. I to nabídne dokument na Discovery Channel.

Psi zkrátka zformovali svět kolem nás. Jak prozradí dokument Discovery Channel, psi lovili po našem boku a učinili z nás opravdové predátory. Ochraňovali naše stáda, čímž nám umožnili přeorientovat se z lovců na zemědělce. Díky jejich síle a vytrvalosti jsme byli schopni osídlit i ty nejdrsnější kouty země. Pořad také ukáže, jak vyspělí naši psí společníci opravdu jsou. Představí také část světa, kde lidé svoje mazlíčky rozmazlují tak jakoby šlo o lidské děti.

Věděli jste, že…?

  • Odhaduje se, že na světe je více než 350 různých plemen
  • V České republice je oficiálně registrováno přes 2 200 000 psů
  • Některé psy je možné trénovat tak, aby vycítili epileptický záchvat a rakovinu
  • Pes je v jednom roce vyvinutý srovnatelně s patnáctiletým člověkem
  • Každý pes na zemi pravděpodobně pochází z druhu Tomarctus – tvora, který žil na této planetě před více než 15 miliony lety. Tomarctus bylo vlku podobné zvíře žijící ve smečkách. Z něj se pak zřejmě vyvinul Canis, do něhož patří šakali, kojoti a vlci – předci psa.
  • Psi amerických celníků Rocky a Barco tak dobře střežili mexickou hranici, že drogoví baroni na jejich hlavu vypsali odměnu ve výši 300 tisíc dolarů (7,3 milionů korun)