Co dělají mazlíčci doma? Máme obavy, ukázal průzkum

Pohádka na dobrou noc (zdroj: instagram.com/harlowandsage)

Vnímáme je jako členy rodiny, bojíme se o ně, rozmazlujeme je a na péči o ně padnou tisíce korun ročně. Řeč je pochopitelně o našich domácích miláčcích – ať už doma máme kočku, psa nebo obojí, o jejich zdravotní stav má obavy 74 % dotázaných, u 20 % z nich pak zvíře doma zranění utrpělo. Vyplynulo to z průzkumu, který si nechala zpracovat ČSOB Pojišťovna.

Vnímat domácí zvíře jako člena rodiny se pro Čechy stalo naprosto přirozenou věcí. V průzkumu přes 47 % dotázaných chovatelů uvedlo, že jejich zvíře má doma postavení plnohodnotného člena rodinného kruhu. Pro dvanáct procent z nich je to dokonce ten vůbec nejoblíbenější člen domácnosti. To koneckonců koresponduje i s obavami respondentů ohledně zranění jejich věrných zvířecích druhů, kde se číslo zastavilo na 74 procentech.

Podobně jednoznačné odpovědi se dostalo i otázce, zda dotazovaní svá zvířata rozmazlují. I když přes 55 procent odpovídá, že se zvíře snaží nerozmazlovat, přiznává zároveň, že rozhodně nejsou důslední. Skoro 34 procent pak rovnou zvolilo odpověď, že mazlíčkům dopřávají víc, než by měli. To rovnou nahrávalo další otázce – jak se svými zvířecími kamarády jejich majitelé mluví. Asi není velké překvapení, že bezmála polovina žen s nimi mluví „jako s člověkem“, skoro 55 procent mužů s nimi sice mluví, ale určitě rozdílně než s lidmi.

Když už je zvíře členem rodiny, má doma pochopitelně své nenahraditelné místo a taky určitou míru naší důvěry. Bez dozoru naše „rodinné příslušníky“ nechává v domě nebo bytě dokonce přes 56 % majitelů, na zahradě pak dalších 22 %. Domov jako takový asi bez výjimek považuje za bezpečné útočiště každý z nás, proto na katastrofické scénáře příliš nemyslíme. Jsou ale naše obydlí opravdu bez rizik? Podle MVDr. Dagmar Zähringer by obezřetnost neměla být na škodu.

„Jedním z nejčastějších zranění u psů jsou traumata způsobující vnitřní zranění a zlomeniny, dále přetržený vaz v koleni po špatném doskoku, u koček pády z výšky. U starších zvířat a některých plemen jako například u jezevčíků hrozí zranění páteře při hraní, nepřiměřené zátěži nebo výskoku z gauče. Mezi četné zdravotní problémy patří otravy všeho druhu a pozření cizích těles,“ vysvětluje Zähringer.

Veterinární péče při případném zdravotním problému domácího mazlíčka přitom rozhodně nepatří mezi ty nejmarginálnější položky na seznamu výdajů. Polovina majitelů ale neví, že v rámci pojištění věcí v domácnosti jsou stejně pojištěna i domácí zvířata. Pojištění v případě nečekaných zdravotních komplikací pokryje nehody, které se odehrají doma a bez zásahu veterináře se jistě neobejdou.

„Domácí zvíře už dlouhou dobu nelze brát pouze jako spolubydlícího, kterému dáme dvakrát denně nažrat, ale spíše jako důležitého člena rodiny. To byl hlavní důvod, který nás dovedl k tomu, abychom našim klientům připomněli, že v rámci pojištění domácnosti u nás mají zajištěnou stejnou ochranu domácích mazlíčků, jako u věcí v jejich domácnosti. Úrazy zvířat doma bohužel nejsou výjimkou a chceme, aby majitelé věděli, že jejich pojistka myslí i na jejich zvířecí přátele,“ uvedl Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Pravidelně svého domácího mazlíčka doma samotného nechává bezmála polovina z páníčků, čas strávený denně s ním odhadují majitelé většinou do tří hodin (34 %), více než pět hodin denně se se svým zvířetem snaží strávit přes 27 % respondentů průzkumu. Bez dozoru většinu dne – ať už kvůli pracovním či jiným povinnostem svých majitelů – zůstává většina zvířat.