Psi zřejmě rozumí, co říkáme. (zdroj: flickr.com)

Vypadá to, že psi nerozlišují jen tón hlasu, ale i jeho obsah. Jinými slovy – není jedno, jakým tónem něco řekneme, ale co řekneme. Pes zřejmě “rozumí”. “Myslím si, že je to ve světě zvířat zcela ojedinělé,” říká švédský profesor Per Jensen.

Průzkum prezentoval v americkém vědeckém časopisu Science. Podle výsledků je zřejmé, že psi chápou, co člověk říká, bez ohledu na tón hlasu.

“Výzkumy už dřív prokázaly, že psi skvěle chápou slova. Ukazuje to, že mají speciální oblast mozku, která umí něco takového rozlišit,” doplňuje Per Jensen.

Chování psů zaznamenávala během výzkumu magnetická rezonance. Psi slyšeli větu “šikovný pes” ve šťastné a neutrální podobě. Poté následovala neutrální slova v neutrální i povzbuzující podobě. Podle výsledků ale pes reagoval na to, co bylo řečeno majitelem – bez ohledu na tón hlasu a způsob, jakým to bylo řečeno.

Vědci se nyní domnívají, že jazyk porozumění je základní funkcí mozku, kterou mohou mít i jiná zvířata. Podle Jensena se chápání psů mění s dobou, po kterou s člověkem žijí. Jednoduše se vyvinul způsob, jak jim psi rozumí.