Cestování se psem v autě. Ilustrační foto (zdroj: pexels.com)

Naložíme psa do auta a jedeme. Univerzální návod mnoha pejskařů, jak cestovat se psem. Ale nikoliv ten správný. Pokud vás zastaví policie a pes bude volně pobíhat po celém autě, pak vám hrozí pokuta až do výše dvou tisíc korun.

Podle silničního zákona je na řidiči, aby “zajistil bezpečnost přepravovaného zvířete”, a to tak, aby “zvíře neohrozilo řidiče a přepravované osoby”. Trochu stručný popis, v němž lze jen těžko hledat univerzální návod.

Pokud v autě nejste sami a spolujezdec hlídá psa pod nohama, pak i to může být bráno jako adekvátní řešení. Jestliže ale cestujete se psem sami, pak je nutné zvolit některé z následujících řešení.

Bezpečnostní autopásy pro psy

Bezpečnostní autopásy pro psy jsou jedno z nejdůležitějších bezpečnostních opatření pro všechny. Na trhu je řada pásů podle velikosti a hmotnosti psa a jeho použití je zcela jednoduché – na kšíry či postroje se připne vrchní část pásu, druhá spodní část, která je vybavena speciální koncovkou, se už jen připne do autopásu.

Sítě pro psy

Sítě se dají instalovat za zadní i přední sedadla. Síť za zadní sedadla je vhodá především pro majitele vozů kombi, kteří nechtějí investovat do dražší pevné mřížkové přepážky.

Přepravní boxy

Přepravní hliníkový box pro psy (zdroj: Hawaj.cz)
Přepravní hliníkový box pro psy (zdroj: Hawaj.cz)

Nabídka přepravních boxů pro psy je opět velká. Prodávají se jak malé cestovní plastové boxy, tak pevné přepravky. Velmi dobrým, bezpečným a dlouhodobým řešením může být masivní přepravní box z hliníku. Ten se vkládá do zavazadlového prostoru auta a zajistí naprosto bezpečný transport domácích mazlíčků. Široké mříže umožní pejskům dobrý výhled, box je vhdoný pro střední až větší plemena, je lehký a pasuje do kufrů většiny vozidel. A hlavně, box je praktický i pro čistění. Například internetový obchod Hawaj.cz nabízí tento box oproti původní ceně 3200 za 2399 korun.