Kampaň Stop množírnám pro Animal Eye (Goran Tačevski)

Česká republika patří spolu se Slovenskem a některými dalšími východoevropskými státy k hlavním vývoznovám psů a koček pro celou Evropu. Nezisková organizace ANIMAL EYE na tento množírenský byznys upozorňuje nově vytvořenou kampaní, kterou nafotil známý fotograf Goran Tačevski.

Byznys s nehumánním prodejem domácích mazlíčků v poslední době nabírá na síle. Může za to především obrovská nabídka psů a dalších zvířat na internetu. Vždyť prodej on-line tvoří zhruba 10 % z celého evropského trhu a očekává se, že v budoucnu uvedené procento ještě poroste. „Tato čísla jsou opravdu alarmující. Za účelem snazšího postihu podvodné a klamavé činnosti poškozující spotřebitele v anonymním internetovém prostředí hodlá ANIMAL EYE zavést mechanismy umožňující monitorovat inzertní portály a další komunikační kanály, prostřednictvím kterých se uskutečňuje prodej zvířat. Získané informace budou systematicky analyzovány a vyhodnocovány, tak aby bylo možné zachycovat podvodnou činnost již v zárodku,“ uvádí předsedkyně neziskové organizace ANIMAL EYE advokátka Zuzana Rennerová.

Lidé, na jejichž lákavé inzeráty na internetu denně narážíme, mají však k poctivým chovatelům daleko. Tito množitelé pouze využívají zájmu veřejnosti o módní trendy a nabízejí štěňata těch plemen, která jsou momentálně v oblibě. Mnohdy sice avizují i průkaz původu (PP), ale většinou výrazně nižší cenou štěňat bez PP lákají zájemce, kteří se na koupi svého budoucího mazlíčka snaží maximálně ušetřit a přijde jim zbytečné utrácet za nějaké „papíry“. Což je přesně to, oč v takovýchto množírnách jde – nejsnazší výdělek s nejnižšími náklady.

Kampaň Stop množírnám pro Animal Eye (Goran Tačevski)

V případě množíren se rozhodně nedá mluvit o chovu. Psi tu pobývají v otřesných podmínkách v malých klecích, bývají zbídačení, vyhublí a často i nemocní. Chybí jim dostatek kvalitního krmiva i vody či jakékoliv péče. Fena zde představuje pouhý zdroj příjmů. Neexistuje tu žádná lékařská péče ani kontrola nad samotným množením, takže se mezi sebou často kříží jedinci blízce příbuzní nebo nemocní, což má samozřejmě dopad i na zdravotní stav štěňat. Ta, když nejsou vhodná k prodeji či se je prodat nepodaří, končí často v útulcích či pohozená na ulici nebo jsou usmrcena. Stejný konec čeká i feny, které nejsou schopny další reprodukce.

Pokud přemýšlíte o pořízení mazlíčka, obracejte se opravdu pouze na ověřené chovatele. Možná si připlatíte, ale nejde tu jen o nějaký průkaz původu, jde o psychický a fyzický stav vašeho mazlíčka, který by v nejhorším případě s vámi nemusel pobýt příliš dlouho.

Koupí štěněte z množírny navíc podporujete nelidské podmínky, ve kterých jsou psi drženi. A každý živý tvor si zaslouží péči a lásku. ANIMAL EYE se zaměřuje i na další oblasti hájení práv a zájmů zvířat, které v současné chvíli nejsou v České republice adekvátně pokryty – důsledné uplatňování zákonů v praxi, pomoc se soudními a správními řízeními, odhalování podvodů a jiné protiprávní činnosti v oblasti prodeje a chovu zvířat.

Kampaň Stop množírnám pro Animal Eye (Goran Tačevski)

Organizace ANIMAL EYE Vznik organizace ANIMAL EYE podnítilo znepokojení nad neutěšeným stavem ochrany domácích zvířat v České republice a řada mediálně známých kauz množíren psů, které fungují čistě za účelem maximalizace zisku. Česká republika platí spolu se Slovenskem a některými dalšími východoevropskými státy za hlavní vývoznu psů a koček pro celou Evropu. Organizace ANIMAL EYE navazuje na činnost zavedených ochranářských organizací a portfoliem aktivit poskytuje podporu v oblastech, které nejsou v České republice adekvátně pokryty.