zdroj: wikimedia.org
Anglický setr

Psi jsou sami o sobě velmi zajímaví tvorové. S lidmi mají mnoho společného, ale v mnoha věcech se od nich liší. Mají například tři víčka. Všechny zajímavosti přináší Discovery Channel, který právě vysílá novou řadu pořadu Psi: jejich neznámé dějiny. Ten dokazuje, že psi zformovali svět okolo nás. Vysvětlí, proč se díky nim z lidí stali lovci, ale také představí mnoho zajímavostí o nich samotných.

Psi nepotřebují brýle pro noční vidění! Oči psů obsahují speciální membránu, která se nazývá tapetum lucidum, která jim umožňuje vidět ve tmě.

Tepová frekvence dospělých psů je stejná jako u lidí, bije 60 – 100 krát za minutu. Srdce malého psa bije mezi 100-140.

Psi a lidé mají stejný typ pomalých vln spánku (SWS) a rychlé pohyby očí (REM) během této REM znamení, že psi sní. Škubání a pohyby packou, ke kterým dochází během spánku jsou známky toho, že váš mazlíček sní.

Není to horečka? Normální teplota psa je mezi 38 a 39 stupni Celsia.

Na rozdíl od lidí, kteří se potí všude, psi se potí pouze prostřednictvím polštářků tlapek.

Psi mají tři víčka. Horní, dolní víčko a třetí víčko, tzv mžurka nebo “spojivky”, která pomáhá udržet oči vlhké a chrání je.

Proč jsou psí nosy tak mokré? Nosy psů vylučují tenkou vrstvu slizu, který jim pomáhá absorbovat vůni. Když pak oblizují své nosy, ochutnávají vlastně vůni.

Radek Havlíček fotí i pro psí útulky. (zdroj:  Vividfoto.cz, Radek Havlíček)
Pes si olizováním nosu ochutnává vůně. Ilustrační foto (zdroj: Vividfoto.cz, Radek Havlíček)

Psi mají asi 1700 chuťových pohárků. Lidé mají přibližně 9000 a kočky mají kolem 473.

Frekvence zvuku se měří v Hertz (Hz). Čím vyšší je Hertz, tím vyšší pronikavý zvuk. Psi slyší nejlépe při 8000 Hz, zatímco lidé slyší nejlépe kolem 2000 Hz.

Psí uši jsou velmi expresivní. Není divu! Existuje více než tucet oddělených svalů, které řídí pohyby ucha psa.

Proč to dělají? Když psi zahrabují poté, co šli na záchod, pomocí pachových žláz na jejich tlapkách, dále označují jejich území.

Psi se u spánku stočí do klubíčka v důsledku letitého instinktu, aby byli v teple a chránili jejich břicha a životně důležité orgány před predátory.