David Kraus a pes Hugo v kampani pro lidi bojující s nemocí ALS (zdroj: Štěpán Hon)

Zpěvák David Kraus se čas od času s chutí zapojí do projektu, který má smysl a který pomáhá druhým. Naposledy tak učinil v kampani spolku ALSA, který sbírá peníze pro lidi s amyotrofickou laterální sklerózou. Kromě přítelkyně Barbory Strýcové do projektu zapojil i svého psa, bostonského teriéra Huga.

Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je progresivní nervosvalové onemocnění, které postihuje motorické nervové buňky (tzv. motoneurony) v mozku a míše. Pokud tyto motoneurony nefungují nebo odumřou, mozek nedokáže ovládat svaly a jejich pohyby. Svaly postupně slábnou a atrofují. Jinými slovy – ALS za plného vědomí zbavuje člověka možnosti ovládat své tělo. Nejdříve vám vypadne z ruky hrnek, přestáváte mluvit, usedáte na vozík, přichází konec. Nemoc může potkat kohokoli, neexistuje léčba.

A to byly hlavní důvody, proč David Kraus kývl na pomoci spolku ALSA, který přes HIT HIT vybíral peníze na pomoc nemocným. Ve speciálním kalendáři zapózoval se psem Hugem, s partnerkou Barborou Strýcovou se pak nechal na Václavském náměstí “přilepit”, čímž si vyzkoušel bezmoc, s níž pacienti nemocní ALS procházejí.

Barbora Strýcová & David Kraus – Společně proti bezmoci

16. 5. 2016 se na Václavském náměstí v Praze nechali přilepit tenistka Barbora Strýcová a hudebník David Kraus. Na chvíli zažili pocit, který provází pokročilé stádium ALS. Amyotrofickou laterální sklerózu vyléčit nedokážeme, můžeme ale pacientům s tímto onemocněním ulehčit boj proti bezmoci. Podpořte naši sbírku –> https://goo.gl/nVGOfr #spolecneprotibezmoci

Zveřejnil(a) ALSA z.s. dne 28. květen 2016

“Tohle je děsivá nemoc, která je pro mě spojená s totální bezmocí. Člověk je při vědomí, ale tělo nereaguje. Jedinou možností komunikace je pohyb očima, resp. pomocí displejů, které reagují na oční pohyby. Vedle nemoci motýlích křídel je ALS jedna z nejzákeřnějších nemocí nové doby,” uvedl pro PEJSKOVÁNÍ.CZ David Kraus, kterého do kalendáře pro ALSA zvěčnil Štěpán Hon.

Nemocí ALS v Česku ročně onemocní přes dvě stě lidí. ALSA prostřednictvím HIT HITu vybrala více než milion korun. Další peníze hodlá David Kraus vybrat na speciálním koncertu v karlínském Fóru, který proběhne 5.3. 2017.