Charitativní trénink pomohl v boji s množírnami, přišla i Hrachovcová

autor: Vedran Kovačević
Herečka Kateřina Kaira Hrachovcová a její pes Punťa

Psí nadšenci, kterým není lhostejný nárůst tzv. množíren, spojili síly na charitativním tréninku v pražské Stromovce. Akci pořádala nezisková organizace Animal Eye, jejímž hlavním účelem je důslednější prosazování práv a zájmů zvířat, především zvířat v zájmovém chovu.

Na sílící problém s množírnami, kdy jsou psi “množeni” čistě za účelem rychlého prodeje a výdělku, před časem upozornil moderátor České televize Jan Smetana. Ten pořídil nevědomky své dceři Nikole k sedmým narozeninám nemocné a příliš mladé štěně od jedné podvodné prodávající. Pejsek bohužel záhy, přesně v den sedmých narozenin dcery, uhynul. Jan však svůj příběh i při vědomí možných rizik uveřejnil, a poté, co se mu v návaznosti na novinové články ozvaly stovky obdobně podvedených osob z celé republiky s žádostí o pomoc, ukázalo se, že zájmové chovy psů představují v Česku velký společenský problém.

“Ke kauze podvodného prodeje psů jsem se dostala přes svojí hlavní specializaci – ochranu osobnosti. Nikdo z nás ale na počátku nečekal, že spor o uveřejnění několika vět na sociální síti spustí obrovskou lavinu událostí, která nakonec vyústí v myšlenku založit ANIMAL EYE,” říká předsedkyně organizace Zuzana Rennerová.

I proto se ve Stromovce konal charitativní trénink s profesionální lektorkou psů Alžbětou Švejdovou, jehož hlavním posláním bylo o problematice znovu informovat a vybrat potřebné peníze na další boj s podvodnými prodejci psů.

Komorní akce se účastnily i známé osobnosti, skupina The Fellas či manželé MVDr. Jan Herčík a Kateřina Kaira Hrachovcová. “STOP množírnám, STOP týrání zvířat a páchání jiné protiprávní činnosti. Planeta potřebuje ty, kteří pomáhají, obnovují, inspirují a milují vše živé,” uvedla svůj postoj k celé problematice herečka Kateřina Kaira Hrachovcová, která je sama majitelkou psa, křížence Puňti.

Kdo na akci dorazil, měl možnost získat za symbolických 300 korun cenné rady od lektorky Alžběty Švejdové, která se psy pracuje přes dvacet let. Je nejen cvičitelkou psů, ale rovněž instruktorkou agility klubu.

“Na této akci jsme chtěli poukázat na problémy spojené se životem ve městě. Nejčastějším problémem je paradoxně přivolání, což já považuji za nejdůležitější povel. Pes by měl přiběhnout za každé situace, řeší to mnoho dalších problémů. A také v poslední době řeším stále častěji agresivitu psů, a to buď mezi psy samotnými, mezi lidmi a častá je i bázlivost,” uvádí lektorka, jež se snaží psy motivovat a “převychovávat” především pozitivním přístupem.

“Myslím, že se problémy u psů dají řešit vždycky. Jistě, záleží na psovi a jeho chuti pracovat, ale zlepšení nebo dokonce úplné odbourání strachů je téměř jistotou. Já osobně využívat pozitivní způsoby nápravy a klikr trénink,” dodala Švejdová.