zdroj: archiv Báry Smejkalové
Bára Smejkalová se svou fenkou Laurou

Bára Smejkalová hraje v divadle Semafor a rovněž se věnuje své sólové hudební kariéře. Ale mezi umělci je unikát, veškerý volný čas tráví se svými psy. S fenkou Laurou zaznamenala úspěchy na poli dogdancingu.

Báro, máš dva krásné pejsky. Zkus nám je trochu představit…

Jako první jsem si domů přivezla bílou kříženku Lauru, je to princezna střední velikosti a letos oslavila 3. narozeniny. Laura je typický pes závislák na paničce. Minulý rok jsme si pořídili Stafordšírského bullteriéra z chovatelské stanice Eilatan, kterému podle jeho černé barvy říkáme Coffee. Ačkoliv je to roční mimino, tak je to neskutečný pracant a nepřestává mě překvapovat, jak rychle se učí.

Jeden pes tedy nestačil?

Coffee byl vysněné štěňátko a můj osobní sen, co se týče plemene. Chovatelskou stanici jsem vybírala téměř rok a Eilatan je osobně pro mě absolutní jednička. Takže v tomto případě jsem na náhodě nenechávala opravdu vůbec nic.

Psům se hodně věnuješ, mimo jiné provozujete obedienci. Co je to vlastně za sport?

K tomuto sportu jsem se dostala před rokem a naprosto mě okouzlil. Obedience je poslušnost, kde tým – psovod a pes – plní cviky. Důraz se klade na vztah psovoda se psem. Hodnotí se i radostná ochota psa spolupracovat. Tento sport vznikl v Anglii a u nás je to velmi mladý sport. Obedience má 4 výkonnostní třídy a je vhodná pro všechna plemena. V současné době trénuji ve Vraném nad Vltavou u Ivany Šimůnkové, která je jako trenérka skvělá a velmi mě inspiruje do další práce.

Také se svými psy tančíš. Jak vám to na poli dogdancingu jde?

Dogdancing je velmi veselý a hravý sport, ale také technicky poměrně náročný. Úžasně se při tom zdokonaluje vzájemná komunikace. Plno triků se dá využít také jako protahovací cvičení před fyzicky náročnějšími aktivitami. Navíc je u tréninku velká legrace a některé triky jsou opravdu efektivní. Příprava na zkoušky probíhá tak, že jednotlivé naučené triky (dle řádu) se poskládají do choreografie, která sedí do hudby.

Kolik času svým psům věnuješ?

Psům věnuji veškerý volný čas. Na trénincích trávíme cca 5 hodin týdně, sama se svými psy trénuji každý den. Miluju čtení a myslím, že vlastním téměř veškerou literaturu se psí problematikou, která se dá v češtině sehnat. Velmi ráda také navštěvuji semináře a kurzy.

Který bys doporučila?

Určitě bych doporučila některý ze seminářů Františka Šusty, který se psy vede neuvěřitelné dialogy. 

Jsou dva psi momentálně strop, nebo se už poohlížíš po třetím?

Momentálně dalšího psa určitě neplánuji, protože mi Coffee dává dostatečně zabrat a vzhledem k tomu, že mám oba psy velmi mladé, nedokázala bych se věnovat tak jak bych ráda ještě dalšímu chlupáčovi. Nicméně mi to nedá a vnitřně stále vybírám plemeno, které si jednou pořídím.

Ty jsi také herečka a zpěvačka, kde tě čtenáři mohou mimo cvičáky potkat?

Tak mimo cvičák mě můžete potkat v divadle Semafor, kde působím již osmou sezonu. Dále se věnuji koncertní činnosti se svou autorskou kapelou D.O.R.A., se kterou momentálně natáčím desku.