archiv R. Desenského
Psycholog psí duší Rudolf Desenský

Praktik v oboru psychologie psů, behaviorismu a léčitelství se specializací na převýchovu na bázi jazyka vlků. To jsou hlavní dovednosti, kterými disponuje Rudolf Desenský, kterému se neříká jinak než psí psycholog. V rozhovoru pro PEJSKOVÁNÍ.CZ odkrývá pozadí nejčastějších problémů, se kterými se ve své praxi potýká. Jednoznačně vede špatná komunikace mezi psem a člověkem.

Říká se o vás, že jste psycholog psů. Jak to vzniklo, a čím přesně se zabýváte?

Před mnoha lety si někdo všiml, že se umím domluvit se psy natolik, že se dostanu do podstaty jejich problémů a ty pak odstranit, a tak mne začali nazývat psychologem psů. Primárně učím lidi domluvit se se svými psy. Také mám mikroazyl pro psy s problémy. Převážně se jedná o psy velkých a obřích plemen s chováním, které v útulcích znamená nemožnost nalezení nových domovů. Ty pak učím tolerovat lidi, milovat svého pána a hledám jim nové domovy.

Kdy jste s tímhle povoláním začal, a vybavíme se vám úplně první pes, který prošel vaší převýchovou?

Nejedná se o povolání, spíše o poslání a mé hobby. Prvním převychovaným psem byl můj vůbec první pes, kterého pubertální syn majitelů trápil a já ho získal se zahradou, kterou nám prodali. Detaily popisuji ve své první knize s názvem Jak poznat psí duši.

S jakými problémy u psů se nejčastěji potýkáte?

Nejčastěji je to bázlivost, agrese nebo naprostá neovladatelnost.

Jak se takové problémy vůbec odstraňují?

V prvé řadě učím lidi se domluvit se svými psy. Pak teprve mohou své psy naučit pravidla, která po svých psech vyžadují.

archiv R. Desenského
Psycholog psí duší Rudolf Desenský
Máte nějaký konkrétní případ, kdy jste napravil tzv. nenapravitelného psa?

Zabývám se převážně nenapravitelnými psy. Nedávno mi volali z jednoho útulku kvůli fence středoasiata, která chtěla zabít veškeré psy, dokonce mne pokousala, když jsem ji chtěl odtáhnout od psa, po kterém šla. Nakonec skončila v rodině ještě s dalším psem a naučila se u mne kamarádit se psy všech velikostí.

Kolik takových případů vám už prošlo rukama?

Číslo je hodně vysoké, ale už řadu let je to nepočítám.

Vím, že máte vlastní areál, ve kterém pobýváte i se svými psy. Kde se nachází?

Jsem na Vysočině v pronajatém areálu, ze kterého jsme dostali výpověď a budeme se i se zvířaty stěhovat do jižních Čech blíž k Praze.

Jaká zvířata s vámi žijí? Předpokládám, že to nebudou jen psi…

Mám kromě psů ještě vlka, oslíky, ovce a slípky, ale nemohu mít všechny pohromadě. Přeci jen vlk a ovečky, to dohromady příliš nejde. Ve své osobní smečce pak mám 6 psů, potom tu mám několik psů na dožití a některým hledám nové domovy. Celkem jich tu mám kolem dvaceti, v tuto chvíli kvůli stěhování jen 16.

Jak vypadá váš jeden běžný den? Na klasickou osmihodinovku to úplně nevidím…

Ráno se starám o své psy, potom sedím chvíli u počítače a vyřizuji internetovou psí poradnu, potom za mnou jezdí lidé se svými psy, abych jim pomohl se s nimi domluvit a pak se zase starám o své psy. O víkendech mám nejrůznější akce, nebo jezdím na akce lidí, kteří si mne pozvou.

Určitě se najdou čtenáři, kteří právě zvažují pořízení psa. Existuje nějaká univerzální rada, jak si vybrat správné plemeno?

Člověk by si měl pořídit takového psa, kterého dokáže udržet na vodítku a zvládne ho vyzvednout na veterinární stůl. Nejdůležitější je však povaha psa. Těžko se mnou bude spokojený pes.

Jak vás lidé mohou v případě potřeby kontaktovat?

Mohou navštívit moje osobní stránky www.psycholog-psu.com, a stránky našeho spolku, který vedu, více na www.vlcary.cz.