zásady rovnováhy
zásady rovnováhy

Coby vůdce smečky musíte svého psa přivést ke klidu, tedy do klidového submisivního stavu. Vše začíná u nás, u naší energie,  stavu mysli a přístupu. Právě my a tyto faktory, jsou klíčovým zdrojem klidu, který je právě u psů vnímám jako pozitivní.

Pokud je vaše energie narušená, jste nervózní, přebuzení, vzteklí, frustrovaní nebo z vás vyzařuje jiná z negativních, psa znervózňujících emocí, váš pes tyto stavy začne odrážet. Pokud jdou navíc ruku v ruce s uplatňováním vašich pravidel, pes ve vás začne pomalu ztrácet důvěru a vnímat vás nevyrovnaně. Potom bude následovat lehké oťukávání toho, jak moc jste důslední v plnění povelů, natož si velice snadno najde mezery, které se začnou prohlubovat a jeho ovládání se stane čím dál složitějším.

V opačném případě, kdy z vás pes cítí pozitivní, klidnou, asertivní energii a tyto prvky jsou konzistentní s výukou nebo vymáháním vašich pravidel, pes vás bude respektovat, a vždy bude čekat na radu. Snažte se tedy vždy svého psa vést s klidnou hlavou, rozumem a rozvahou. Není to jen o vás, ale to, že jste si pořídili čtyřnohého mazlíčka, vyžaduje zodpovědnost. Udržováním klidového stavu psa zajistíte, že budete moci bez problému venčit, aniž byste se museli bát, že se něco pokazí.

Pokud máte potíže najít v sobě klid nebo asertivitu, nejlepší technikou, kterou můžete použít je vaše představivost. Myslete na někoho (skutečného nebo fiktivního), někoho kdo pro vás ztělesňuje klid, a představte si, že jím jste. Jděte tou cestou, kterou by tato osoba zvolila a sledujte, jaký vliv bude mít klidový stav na vašeho psa.

TIP: Očekávání přináší výsledek. Pokud například váš pes vede vycházku, zavolejte ho k sobě a ukažte mu, že to je ta správná cesta a že jste rádi že netáhne. Uvidíte, že pro vás pro oba bude vycházka příjemnější, protože psa budete mít pod kontrolou.

Začněte jednoduše vycházet z každého úspěšného okamžiku. Čím častěji se vám to podaří, tím více to bude příjemné i pro vaše miláčka a navykne si. A pamatujte, nejen vy chcete dosáhnout asertivního přístupu a dosažení rovnováhy se svým psem. Váš pes chce také uspět!