Hlavní psí hrdina Temného Kraje (archiv FTV Prima)

Na Primě startuje už v neděli večer nový detektivní seriál Temný Kraj, v němž si vedle Lukáše Vaculíka zahraje hlavní roli i pes – zlatý retrívr Egon, jehož občanské jméno je Tobiáš. Jak se cvičí a vybírá pes pro seriál? Odpoví Václav Tomšovský, který psí herce trénuje už více než 30 let.

Jednu z hlavních rolí v seriálu má i pes Egon, který se civilně jmenuje Tobiáš Novák. Jaké je to plemeno?

Je to zlatý retrívr a jak už jeho jméno napovídá, tak jeho příjmení je zároveň příjmením jeho majitelů. Jsou to Novákovi.

Takže Egon není váš pes a jen připravujete pro toto konkrétní natáčení?

Samozřejmě nemůžeme mít doma všechna zvířata, které bývají ve scénářích, to by nebyla malá, ale velká zoologická zahrada. A tu malou doma opravdu máme. Chováme ale spíš netradiční zvířata, třeba krkavce pro pohádku Sedmero krkavců a tak. Takže buď zvířata máme a nebo je vyhledáme podle požadavků režie a scénáristů a připravíme je pro natáčení. Egona konkrétně pro tento film našla moje spolupracovnice ing. Lenka Nitschová.

Jak potom vytipujete správného psa?

To jsou zkušenosti, protože tuhle práci dělám už 33 let a i předtím jsem pracoval ze zvířaty. Takže nejenom že jezdíme po cvičácích a pozorujeme, kdo dělá dog dancing nebo agility a pak si vytipujeme ty správné povahy, ale zároveň musím svůj rejstřík obnovovat. S Lukášem se známe třicet let a pořád jsme tu oba, ale za tu dobu už se vyměnili tři možná čtyři psí generace. Takže u zvířat je to o dost kratší doba, kdy mohou hrát.

O seriálu TEMNÝ KRAJ 

Odborník na sériové vraždy Petr Kraj se ve svém zdravotním volnu na malebném venkově dostává společně s nalezeným psem a nezkušenou trojicí okresních policajtů k vyšetřování šesti případů sériových vražd, ve kterých ožívá stejně temné zlo jako ze starých pověstí a strašidelných legend.

Jaký výcvik má Egon v tomto seriálu?

Musí být hodně přátelský k Lukášovi, chovat se jako by k němu patřil. Nevšímat si moc cizích lidí, i když i s Terezkou, svojí veterinářkou, vychází taky velmi dobře. Což je známka tohoto plemene, oni jsou vesměs hodně kamarádští. Ale scény, kdy třeba vezme z kabelky klíč a odnese a strčí někomu do kapsy, to už musíme natrénovat. Filmový Egon má ve své roli vojenský výcvik, byl vycvičený pro hledání výbušnin, zbraně a podobné věci. Je zvyklý pracovat čichem. Během focení a natáčení je lepší, když k němu nechodí další lidé, aby se koncentroval na práci, jinak je roztěkaný.

A jak si užívá natáčení, jestli to můžete posoudit?

Těší se. Těší se hrozně moc, protože s námi je legrace. Jinak sedí doma na zahradě, má tam ještě kámoše, a jde ven třeba jen jednou za den.

Takže je to pes společenský?

On se vyloženě těší, protože se mu všichni věnují, je středem pozornosti a dostává odměny. Je to pes exhibicionista.

Kolik je Egonovi let?

Teď je mu necelých 5 let, takže je v nejlepším psím věku (smích)