Tereza Janatová a psí slečna Boženka

Televizní reportérka a moderátorka Tereza Janatová (dříve Jemelíková) se v těchto dnech připravuje na roli maminky. S manželem Václavem Janatou čeká první dítě. O jedno se ale starali už dřív, totiž o fenku francouzského buldočka Boženku.

Terezo, diváci tě znají především z televizní obrazovky, ať už z Primy nebo z TV Barrandov. Ale málo se ví, že jsi i pejskařka. Jakého psího kamaráda vlastně máš?

Když jsem byla malá, měli jsme doma paradoxně kočky! Na psy mě “naučil” až můj bývalý partner, se kterým jsem si před šesti lety pořídila fenku francouzského buldočka Boženku. Ta si naštěstí po našem rozchodu zamilovala i mého nového partnera, teď už manžela. V lednu jí bylo šest.

Proč sis vlastně vybrala francouzského buldočka?

Jsou rozkošní a strašně hodní. Přizpůsobí se páníčkovi a je s nimi sranda. Když chci proflákat den u televize, nemá žádné námitky, ale když se chci jít projít, tak je šťastná a naladí se na stejnou notu. A hlavně – tohle plemeno je ideální k dětem. Za celých šest let jsem ji neslyšela zavrčet na kohokoliv.

Dokážeš si představit, že bys měla velkou psí smečku, nebo raději zůstaneš u jednoho věrného kamaráda?

Proboha, hlavně ne velkou smečku! To by manžela zabilo a mě asi taky! Boženka nám bohatě stačí. Myslím, že jeden pes je dost velká zodpovědnost. Pokud máš moc práce, musíš přemýšlet nad tím, aby ses dostala domů včas, vyvenčila a pejsek nebyl dlouho sám. Navíc, co si budeme povídat – pes není často úplně levná záležitost. Já bych pro Bóžu udělala všechno, takže vzhledem k tomu, že trpí spoustou alergií, se kterými jsme se jeden čas strašně trápili, je drahá nejen našemu srdci, ale i našim peněženkám. Před třemi lety jsme naštěstí našli skvělou veterinářku. Nad svěděním a problémy s kůží jsme sice ještě nevyhráli, jsem ale ráda, že se nám podařilo dát Boženku jakžtakž dohromady.

“Bóža je drahá nejen našemu srdci, ale i našim peněženkám,” směje se Tereza Janatová.

Jak jsme zmínili v úvodu, čekáš první miminko. Máš pocit, že pes na tobě poznal nějaké změny v podobě rostoucího bříška, a nemáš obavy, že bude na miminko žárlit?

Myslím, že určitě poznala, že se něco děje. Úplně na začátku těhotenství jsme si s mužem říkali, co blázní. Pořád vyžadovala pozornost. A pak jsme si říkali, že to bude asi tím těhotenstvím… Takže se s ní pořád tulíme, mazlíme, aby neměla pocit, že za ní budeme mít náhradu. Malé děti do teď vnímala dobře, byla vždycky velmi opatrná při setkání s nimi, tak věřím tomu, že jí to vydrží.

Máš s Boženkou nějakou veselou historku?

Jéé a kolik máš na ni času? (smích)

Dost, neboj. (smích)

Asi před třemi lety jsme si s manželem a Boženkou udělali na Štědrý den procházku do Stromovky. Krmíme si tak kachny, Váša hází do rybníka rohlík a najednou Božena pro něj skáče! Jako buldoček není příliš dobrý plavec. Do vody chodí jen tam, kde je jí po břicho-jenže to tady nebylo. Skočila, zavřela se nad ní hladina, já hysterák, pomalu jsem tam skákala. Pak se ale Boženka vynořila, začala plavat, ale jak byla zmatená, tak na opačnou stranu. Takže jsem znovu chtěla skákat. Manžel naštěstí chladná hlava. Zavolal na ni, ona se otočila a plavala k nám. Muž se pak natáhl, namočil si do té ledové vody rukávy až po lokty a vytáhl ji. Do teď mi “vyčítá”, že jsem hned cupitala k autu, aby Boženka nebyla nemocná, ale to, že on měl mokrou bundu mi prý bylo jedno.

Čemu se momentálně kromě příprav na miminko věnuješ?

Je toho víc, ale už tak budeš mít ten rozhovor strašně dlouhej! Takže vypíchnu jednu jedinou věc. Úplně nejvíc se teď věnuji blogu matkyvnesnazich.cz, který jsem založila s kamarádkou. Když jsem otěhotněla, zjistila jsem, že vůbec nic nevím, ničemu nerozumím, musím strašně dohledávat informace. To samé kámoška. A tak jsme si řekly, že o to, co zjistíme a vyzkoušíme, se podělíme se stejně “bezradnými” prvorodičkami. Ale musím se pochlubit – čtou nás i ženy, které děti dávno mají nebo i ty, co nemají, neplánují a dokonce i muži! Jsme tady jednoduše i pro ty, co se chtějí jen odreagovat. Mimochodem v sekci VIP rodiče, kde máme rozhovory s celebritami, najdou třeba rozhovor i s tebou, Klárko.